Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Nahlédněte do soukromí slavných herců

22.03.2018
Chtěli byste patřit mezi známé osobnosti? Sklízet obdiv a uznání? Cesta na výsluní však může být pěkně trnitá, o ztrátě soukromí ani nemluvě. Začtěte se do příběhů ze života výjimečných herců, kteří rozhodně neměli nic zadarmo. Odměnou za skvělé výkony jsou pro ně nejen ceny, ale také to, že si jejich role diváci a posluchači pamatují celý život, používají filmové hlášky a mohou rozumět zahraničním hercům prostřednictvím jejich nezaměnitelného hlasu v dabingu.

 
Pan herec Josef Somr

Snad u žádného jiného herce nenajdeme tak propastný rozdíl mezi jeho rolemi a jím samotným jako u Josefa Somra. Většinou hrával ne úplně oblíbené postavy, nejrůznější podvodníčky, zhýralce, alkoholiky, nevěrné manžely, svůdníky a hochštaplery, ve skutečnosti je ovšem velice plachým, citlivým, skromným a slušným člověkem.

Patří do slavné poválečné herecké generace, která excelovala zejména v 60. letech ve filmech režisérů "české nové vlny". Kdo by neznal oscarové "Ostře sledované vlaky" Jiřího Menzela, kde si Josef Somr zahrál prostopášného výpravčího Hubičku.

Rodák z Moravského Slovácka a moravský patriot, který uspěl v Praze, neměl jednoduché dětství ani život, ačkoli hrál ve víc jak osmdesáti filmech, v mnoha televizních seriálech a inscenacích a v padesáti divadelních představeních.

"Díky své profesi jsem se dostal k takovým činnostem, s nimiž bych se v běžném životě nesetkal. Řídil jsem letadlo, lokomotivu, měl jsem všechny možné automobily, dokonce i lodě. Poznal jsem tisíce báječných lidí, tisíce lotrů, podrazáků a geniálních lidí. Prošel jsem celou republiku od východu na západ. Měnil jsem několikrát divadla. To je zkušenost k nezaplacení," vypráví.
 
Karel Roden

Vynikající herec, který dokáže se stejnou vášní předvést zkaženou duši záporáka i neodolatelné charisma osudového hrdiny. Karel Roden získal Českého lva, Cenu Alfréda Radoka i Cenu české filmové kritiky. Prosadil se také v zahraničí - hrál po boku Roberta de Nira, Rowana Atkinsona nebo Matta Damona. Objevil se ve vedlejších i důležitých rolích ve filmech Blade II, Hellboy či RocknRolla. U nás je protagonistou oceňovaných snímků jako Čtyři slunce, Alois Nebel, Lidice, Habermannův mlýn, Bathory, Hlídač č. 47, Bestiář, Oběti a vrazi, Kuře melancholik či Čas dluhů a ve velmi úspěšném televizním seriálu Terapie.

Koupí barokního zámku ze 17. století ve Skrýšově na Sedlčansku Roden zatím úspěšně zachraňuje památku do té doby odsouzenou k zániku. Stojí ho to prostředky z jeho zahraničních angažmá, které ale rád investuje, protože má vztah k historickému a kulturnímu dědictví země, v níž se narodil. Jednoduše se proměňuje v hospodáře, který se stará o pole, louky, rybníky, zvířata - a hlavně o koně, které miluje. Pokud mu čas dovolí, každý den vyráží na ranní vyjížďku jako kdysi dávní obyvatelé Skrýšova.
 
Viktor Preiss

Známe ho jako jemného, elegantního herce s nezaměnitelným kouzlem osobnosti. Většina z nás především z televizní obrazovky, kde ztvárnil bezpočet rolí v inscenacích a seriálech. Dobrodružství kriminalistiky, Slavné historky zbojnické, Nemocnice na kraji města, Cirkus Humberto, a Četnické humoresky patří k těm nejznámějším, podobně jako filmy S čerty nejsou žerty, Báječná léta pod psa, Anglické jahody, Vrásky z lásky nebo Křídla Vánoc. Jeho hlasem k nám promlouvá Robin Williams jako Táta v sukni, Kabir Bedi jako nezapomenutelný Sandokan či Michael Douglas v Honbě za diamantem. Za své dabérské umění byl oceněn Cenou Františka Filipovského za nejlepší výkon. Jeho hlas je velmi populární a ceněný také v rozhlasovém éteru v dramatizacích světových literárních děl, za což si vysloužil několikanásobné vítězství v anketě o nejlepšího Neviditelného herce.

Viktor Preiss je však i přes všechna svá výše jmenovaná účinkování a úspěchy především divadelní herec. Na prknech, která znamenají svět, vytvořil mnoho výrazných a neopakovatelných rolí, za všechny jmenujme dvojroli v komedii Brouk v hlavě, která se počtem víc jak 340 repríz stala nejúspěšnějším představením ve stoleté historii Divadla na Vinohradech.

„To, že jsem mohl dělat divadlo po dvě třetiny svého života, bylo pro mě velké štěstí a jsem za to vděčný. Skutečnost, že jsem mohl pracovat na scénách, na kterých tvořilo tolik osobností před námi, byla nejen zavazující, ale i velká čest,“ říká Viktor Preiss. Pojďte se spolu s námi ohlédnout za dosavadním bohatým uměleckým životem jednoho z našich nejlepších současných herců.
 
Josef Abrhám

Z poloviny Slovák a napůl Moravák, jeden z nejuznávanějších příslušníků významné herecké generace Činoherního klubu. Jako mnozí jiní, ani Josef Abrhám neměl cestu k herectví přímočarou a samozřejmou.

Zatímco jeho kolegové v hereckém prostředí vyrostli a přirozeně po něm toužili, nebo je prostě přitahovalo, a museli se jen potýkat s většími či menšími překážkami, Josef Abrhám nic takového nepociťoval, a to ani v době dospívání. Ba právě naopak. V dětství nerecitoval, nehrál v ochotnickém divadle, jakékoliv předvádění na veřejnosti mu bylo protivné, bál se ho a vyhýbal se mu. Což je více než zvláštní, vezmeme-li v úvahu, že pochází z umělecké rodiny. Zejména slovenská větev z matčiny strany byla výrazná a proslulá – dědeček Jozef Hollý, se do dějin slovenské kultury zapsal jako spisovatel a dramatik, který položil základy slovenského divadla.

Štěstí potkalo Josefa Abrháma v podobě setkání s cimrmanology Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem. Z této spolupráce později vznikly dodnes kultovní filmy jako Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni!. A pak také přišlo štěstí v podobě postavy primáře Blažeje v televizním seriálu Nemocnice na kraji města. Těmito postavami se Josef Abrhám neodmyslitelně zapsal do historie československého a českého filmu a televize. Co ho přimělo studovat herectví a proč u něj vydržel? To se dočtete v životopisné knize.
 
Další biografie najdete ZDE

KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

 

JavaScript musí být povolen